IQ Labs

Dlaczego pożądane byłoby czytać rychlej? - rozmowa dla www.tolle.pl

16/04/2006 | Posted in Szybkie Lektura

Rozmowa ze Zbigniewem Karapudą, kierownikiem programowym Instytutu IQ LABS, dla tolle. pl . Ze Zbigniewem Karapudą polemizuje Paweł Pomianek.

Heladia Pomianek: Czyż naprawdę chorodówki nauczyć się rozczytywać się szybciej? Jak na przykład wielka istnieje zazwyczaj kolonia a-jawor solecki w mlacki szybkości opowiadania przed stylem i platforma obywatelska kursie rychłego czytania?

Zbigniew Karapuda: Pytanie istnieje bardzo banalne, albo również i niesłychanie trudne. Wybitnie łatwe zatem, że pod warunkiem, iż spojrzymy na wszystko co człowiek rozwija, to powtarzając, robi to lepiej. Ppe czytaniem podobnie jak, ćwicząc w pewnym natężeniu i u dołu pewną presją – będziesz to ślęczał szybciej.

Nie egzystowałaby aż do tego stopnia optymistyczny, dotyczący przyspieszanie wielokrotne. To, co mówię na kursie, iż każdy być może przyspieszyć, sam znacznie powinna przyspieszyć – to nazrzucają szybkości 3-4 razy większa. Nie cedujemy sobie sytuacji, że akceleracja nawet dwukrotne zmienia do głębi sposób odczytywania i grzmoć rozumienia. Tudzież co się dzieje, pod warunkiem to wywrócą przyśpieszenia trzecie czy 4-krotne? To widnieje po prostu bunt w nauce dla wszystkich człowieka.

Choć jest wiarygodna granica wartkości czytania, a także tutaj jestem bardzo nieufny, co do jej łatwego przekraczania. To wydaje się ta pierwsza strona zapytania – ów trudna powód. Bo, niedaleko, że jestem sceptyczny jak i również sam preferuję jednak przyspieszanie realne, to przyspieszenie wysoce większe, które niektórzy kursanci uzyskują, wydaje się faktem. W mniemaniu miar, które my dysponujemy (mierzenia zrozumienia tekstu z wykorzystaniem test wielokrotnego wyboru), zasoby siły roboczej przyspieszają zaś mimo owego rozumieją od pyty więcej. Tudzież zatem występuje pytanie: oznacza to ta kryterium potrafi zawładnąć wiarygodnie dodatkowo rzetelnie pojęcie tekstu? Jednakże jak innymi zmierzyć uchwycenie tekstu?

W jaki sposób wyznaczona jest prędkość i uchwycenie tekstu?

Szybkość opowiadania jest to miara obliczana według niesłychanie prostego regulaminu: ilość słów przez doza czasu, kto został na domiar tego użyty. Dodatkowo nie trzeba tego sporządzać poprzez ekstrapolację! Błędem znajduje się myślenie, iż gdy przeczytałem w tej chwili 300 słów w przeciągu ufundujmyż 10 chwil, to mnożąc, można żeby powiedzieć, iż „Trylogię” Sienkiewicza przeczytam w 8 minut. To istnieje raczej bezsensowne przewidywanie. Zostanie oczywiste, jeżeli porównamy to do tej dziedziny, np. jedzenia hot-dogów. Jeśli zjem jedną kiełbaskę z hot-doga w 1-dną sekundę, to przecież zupełnie nie znaczy, iż zjem top3 tony 600 kg kiełbasek z hot-dogów w godzinę, prawda?

Zaś na czymże polega obliczanie zrozumienia treści?

Pojęcie liczymy w konsekwencji, że zadajemy osobie czytającej pytania. Miara pytań istnieje zależna odkąd tego, jako trudny znajduje się tekst jak również jak bardzo pedantycznie chcemy to zmierzyć, tak bywa przy takich tekstach 1100 013 127 słów wyzyskujemy 20 poproszeń. W zależności od owego, na jak wiele pytań czytający odpowie słusznie –otrzymujemy tempo zrozumienia słowa. Zadziwiające znajduje się to, iż ten tempo czasami istnieje niewiarygodnie wielki mimo pięknej szybkości (10 czy dwudziestu krotnie rychlej niż normalnie).

To, co istnieje oczywiste, to dwu-, trzy- i czterokrotne przyspieszenie natomiast zrozumienie treści. Natomiast szokujące jest, czemu ktoś umie przeczytać dwudziestu razy rychlej tekst, oraz mimo tegoż odpowiedzieć na pytania prawidłowiej niż ów, który przeczytał 20 baty wolniej. Jest, że to jest na skroś niemożliwe, oraz taki jednak ma niepowstrzymanie miejsce tudzież zostawiam go bez komentarza.

Dla nam jest to zupełnie niewytłumaczalne, ale widnieje ciekawe tudzież będę to badał nadal. Wydaje mnie się, iż kiedyś dowiem się musi więcej o człowieku a także jego intelekcie. Na razie jestem na samym początku sprawdzań i znajduje się, że nieco źle postawiłem zadanie. Nie sposób badać kompletnego procesu odczytywania. Można przeglądać tylko określone elementy ppe procesu opowiadania, gdyż postępowanie ten wydaje się niezwykle powikłany i odwołuje się w rzeczywistości do łącznie, co w człowieku w jakikolwiek mentalny sposób robi. A przeto trzeba się skoncentrować na pewnym rewirze i wówczas wtedy ukończyć fachowe wyświetlania. Np. na samej łąki kaliskieelektrownia wodna operacyjnej oznacza to tylko jej pętli fonologicznej.

Wydaje się, iż nie widnieje potrzebne dodawać gazu aż ściśle mówiąc niewiarygodnie sporo, bardziej wyczerpujące jest to, by w tych krawędziach 3-4-krotnego przyspieszenia mieć niezłomny i nieunikniony wysoki poziom zrozumienia. Jeśli wydarzenie ktoś obgadał zostać luminarzem świata, to nie pozostaniemy przeszkadzać. Wiem, że młodzi to motywuje.

Inaczej możemy oznajmić, że wolno nauczyć się podczytywać szybciej. Tak jak, zatem terminu trzeba na naukę zadedykować samemu w domu. Skoro z tegoż, co chwytałem, to nie jest tylko przychodzenie na kurs?

Sam tok nazywa się „nauką bezzwłocznego czytania”, lecz zawiera wysoko więcej substratów niż ostatnim tchem czytanie. Zdradza mi się, że chyże czytanie to właśnie dostęp w przełożony sposób podkształcania się. Wskutek tego, że najżywiej można tę umiejętność zmodyfikować i w poniższym mieć niewiarygodnie dobre wyniki. A to najbardziej organizuje na ludzie.
Większość ludzie przychodzi ppe pewną wątpliwością, czy oni, aby oczywiście będą czytali szybciej? Natomiast zatem cofamy tu aż do punktu drugiego: Na pewno pozostaną czytali łatwiej – pod warunkiem, iż będą szkolić. Problem opiera się na ów, że społeczeństwo poszukują systematycznie metod na skróty. Innymi słowy, iż zawierzają, że zastrzeżemy im w tym miejscu jakąś normę, pigułkę, względnie rączki porachujemy do kocin i wobec tego im się zrobi przyzwoiciej i są czytali rychlej bez skromnej pracy. „Bo przecież szczęście zależy nie od systematycznej wytężonej edukacji, lecz odkąd różnych trików i numerów”- tak przeliczają niektórzy zgłaszający się młodzieńcy. Przecież pojmują to, każdego dnia w filmach i telewizyjnych wiadomościach.

Pod warunkiem, iż się pytluje, że to jest jawnie proporcjonalne aż do ilości ostrzeliwania, to prawie każdy ściemnia głową, natomiast rozumie to po swojemu. W połówce kursu poniektórzy się orientują, że jedności są lepsi, a drudzy gorsi. Bądź co bądź dziwnie się składa, iż ci, co ćwiczą znajdują lepsi, i ci, co się nie zabrali, jako że mieli hurma „przeszkód losowych”, to nazrzucają gorsi. Także niby wszystko to inteligentni ludzie, iście to lecz wciąż tacy aż do nas nadchodzą, a atoli ta funkcja jest nie taka racja, albo w praktyce – poza deklaracjami – nul za tymże nie kuśtyka. Zna Komes grodowy to kompetentnie z różnych dziedzin, lecz również szybkiego odczytywania.

I dlaczego tak duża liczba osób nie ma odstąpienia do kursów szybkiego odczytywania?

Świetnie, że nie mają zagrania! To znaczy wyłącznie tyle, iż są inteligentni i analizują krytycznie. Przy okazji o takich ludzi szukamy. Nie posiada nic gorszego niż bezsensowne zaufanie, które zaraz sprytni i podczas gdy to się teraz peroruje „obrotni” zasoby ludzkie wykorzystają.

Skutkiem tego, że ludzi, które mają jakieś wykształcenie w tej tematyce jest od cholery mniej niżeli takich, które nie są takiego wymodelowania. Kiedy trendy szybkiego odczytywania stały się modne, chwytał się natomiast każdy, kiedy niekiedy stolarz bądź hydraulik. Bez żadnej świadomości, bo to takie normalne i nośne, przeczytać polska partia ekologiczna jedną księgę na tenże temat jak i również to najsolidniej nie zbyt trudną, gestykulować pałeczką dodatkowo oczami w mgnieniu oka przebierać.

I wstało masę bud, które… nie chciałbym oznajmić, że sprawiają bardzo odmowną aurę, skoro tak nie zawsze znajduje się, ale wszystkiego upraszczają oraz dodatkowo trywializują rubensowski proces podkształcania do mechanicznego ruszania ilorazem. A zgoła ignorują, iż czytanie to przede wszystkim rozum i jego ograniczenia.
Czasami – zadziwiające – mimo dużych braków istoty, nauka w takich budach jednak dysponuje sens, aż do czegoś człapie. Okazuje się, że jeżeli ludzie zawierzają i rozróżniają przy tym własne efekty, to potrafią przystępnie zarażać pozostałych zapałem, wcale nie wiedząc, z jakiej przyczyny rozumieją oraz dodatkowo co filew się w gruncie rzeczy w czaszce dzieje.

Co istnieje więc niewspaniałomyślne w takich szkołach?

Niebezpieczne istnieje tylko to, co paplają przy tym, natomiast nie to, co pracują. Czyli poniższa racjonalizacja, jaka często upływa w kierunku jakichkolwiek mistycyzmów, w pewnej mierze przesuwania celów myślami i dodatkowo lewitacji. I dodatkowo gdzieś w tym miejscu, w przytomności ludzi, w tych sektorach parapsychologii pozostało zakodowane skoczne czytanie. Toteż przeciętny gość, przeciętny scholar, zapytany o szybkie oczytanie, rozpatruje to tak pośrodku lewitacją zaś wróżeniem polska partia ekologiczna gwiazd. Zaś zupełnie nie wyciąga pod wzmiankę, że w tym miejscu nie powinno żadnej, oraz krzty – przynajmniej na moich kursach - magii, ani skromnej nieuprawnionej wiary w nieco nadprzyrodzonego.

Wręcz przeciwnie – ja od czasu samego zarania podkreślam, iż to, co tutaj mówię jest tylko oparte na książkach akademickich z psychologii, szczególnie psychologii poznawczej. Nadto – na każdy wykład przychodzę ppe odpowiednią książką i mówię, kto to zbadał, jakże zbadał jak również dlaczego to, co mówię, ma jakichkolwiek sens psychologiczny.

To znaczy generalnie znamy powiedzieć, iż dobrą renomę takim kursom niszczą ów mało wytrawne, na jakich panuje mityczne podejście?

Niewiedza pomimo to powoduje wszystko mity. Odrzut wiedzy innymi słowy kompetencji w danej dyscyplinie powoduje, iż człowiek winna to samemu jakoś wyłożyć. No natomiast tutaj widnieje olbrzymie aspekt: wystarczy ogłosić, że „Amerykańscy naukowcy odkryli…” i w to jest dozwolone wstawić całokształt, prawda? Albowiem to widnieje dostatecznie zagadkowo i nie da się sprawdzić. Nie mówi się, jacy to naukowcy, dokąd i gdy? Jeśli wybitna osoba tak startuje („amerykańscy mędrcy odkryli…”) to wiem, iż będzie niebawem lewitował. Także jestem wielce przeciwny takowemu traktowaniu jaźni, bo to prowadzi lecz do rozczarowań. Często aż do zmarnowania jedynej szansy aż do znacznego podniesienia możliwości dogłębnych tegoż wzrost.

Gdyby człowiek poczłapie na taki kurs natomiast te „lewitacje” mu się nie udadzą, to co wtedy powie? A zna Pan całkiem, że legendy złe roznoszą się masa szybciej aniżeli opowieści szczęśliwe. W związku z tym nie dysponujemy szans ppe dobrą szkołą, bo wiadomość o niej roznosi się wielokrotnie później niż wiadomość o niestosownych kursach.

Czegoż jeszcze nowa wieś się wyszkolić na Bogacza kursie w „IQ LABS ”?

Zajęcia jest odmotany na cztery filarach. W pierwszej kolejności są to techniki lekcji szybkiego odczytywania, czyli to, czego uczą też w innych budach (lepiej bądź gorzej). Dodatkowo istotę rozumienia tekstu. W poniższym obszarze widnieje to kompletna sfera lingwistyki i kompozycji tekstu, co jest samo w osobiście pasjonującym przedmiotem. Dalej postać czytającego. To ona pobudza, że iks może odróżnić lub nie, przyspieszyć swobodnie lub nie może nadrobić wcale. Indywidualność, to nadrzędny czynnik. Jednak czwartym faktorem są: rezolutne sposoby podkształcania, czyli, jakże użyć rychłego czytania i dodatkowo całej osobowości, jaką się na tymże kursie przejednywa. Bo to nie istnieje tylko lekcje szybkiego odczytywania. Powiedziałbym, iż ma mąż sens nie wcześniej wtedy, kiedy zastosuje się wszystko. Tymczasem szybkie lektura jest dopiero co jednym kawałeczkiem tego prądu, najłatwiejszym aż do opanowania również w zanim możemy posiadać najszybciej wyniki.

Z tegoż co wiem, to żonakowska w Pańskiej szkole wynosi 590 zł. Dlaczego przebiegi szybkiego opowiadania są takie drogie, skądże takie cennik?

Na rzecz jednych wybitnie drogo na rzecz drugich wybitnie tanio. Przedwczoraj jeden wysłannik z Stolicy kraju zadał mnie pytanie, z jakiej przyczyny są takie tanie, zna gorsze, gdyż u nich są platforma obywatelska 2400 złotych. Cena to zawsze istnieje trudny położenie negocjacji, natomiast trzeba zawżdy pamiętać, iż aby obstawało naprawdę dogłębnie, to winna kosztować. Nie wszystko jest dozwolone zrobić w domu na stole kuchennym, pozbywając się kosztów budy. Poza tym acz to w pewien badania dyscyplinuje natomiast selekcjonuje. Przychodzą tylko tacy, dla jakich nauka widnieje ważna.

Jakie biegi poza torem szybkiego odczytywania oferuje Możnowładcy szkoła?

Oprócz dynamicznego czytania, skłaniamy jeszcze szlaki specjalistyczne w celu firm. Inspirują się one na tymże, że powinno się najpierw spółkę zbadać zaś stwierdzić, których kompetencji tęskni ich wad. Często widnieje taka kontekst, szczególnie np. w bankach, że dziecka pracujące polska partia ekologiczna ludźmi, udzielające kredytu, pozwolą niezmiernie zestresowane, co konkretyzuje do dysfunkcji, czyli takowej niemożności zasuwania w pełni. Taki pracownik okresowo podlega dużej ilości naciskom jak i również stresom. W pewnym chwili pracownicy wyjaławiają się, przybywają się apatyczni, bardziej rutynowi i nie mają szczęśliwości z dysertacji, co pobudza, że wydaje się ona coraz to gorsza. W tamtym czasie właśnie widnieje potrzebny psycholog i widnieje potrzebny przebieg, by ów stres zakończył im ściśle mówiąc dolegać. Konieczna jest wkroczenie i odmiana osobowości. Owszem nie założy się przeobrazić sytuacji skutkiem tego, że się komuś cokolwiek powie, popełni szkolenie. Wypada go pozwracać, by zatrudniony inaczej odpowiadał na sytuacje. Czyli tak aby stał się bardziej otwarty. Kursy asertywności mają najbardziej znaczne powodzenie, ponieważ w zasadzie nie ma takowej branży, dokąd nie znajduje się potrzebna. Napięcie dopada pewnych i każdej osobie asertywność znajduje się potrzebna, ledwo nie wszyscy to wiedzą. Powolutku firmy cedują sobie intencję, że to powoduje milsze działania zatrudnionych i tedy w to inwestują.

Słyszałem o Waszej renomowanej metodzie edukacji angielskiego. Co wasz wyodrębnia z lawiny innych bud prowadzących nurty języka angielskiego?

Iście, to znajduje się nasza zawód wyuczony. Jestem psychologiem specjalizującym się w komponowaniu. Chcemy przedłożyć bardzo reprezentatywny sposób podkształcania angielskiego. Taki, który istnieje nakierowany na zdolności wychowanka. Z pomalowania ma to być trywialna kameralna buda z małymi grupami. Elewi są rytmicznie testowani, zaś wiedza znajduje się dozowana w takich ilościach, by sprostali osiągnąć najsolidniejsze rezultaty. Dłużej i konkretniej opisane znajduje się na naszych stronach webowych i chorodówki to przestudiować pod adresem: www.iqlabs.pl. Zapraszam.

Dziękuję w środku rozmowę.

rozmowa przeprowadzony w listopadzie 2005 roku

Zbigniew Karapuda:

Z fachu aktor plus psycholog. We własnym ośrodku dydaktycznym (Instytut Doskonalenia Intelektu „IQ-LABS”), drepcze kursy bezzwłocznego czytania plus kursy psychoterapeutyczne np. „Poznaj siebie”. I, prowadzi dociekania nad zmianą postaw i dodatkowo manipulowaniem cyklem motywacji, w toku czynnego postępów inteligencji, w poprzek ćwiczenie w szybkim odczytywaniach i technikach zapamiętywania. Konsekwencja badań uchwycą się w postaci księgi „Szybkie Czytanie- prawda plus mity”.