Jak uczyc sie jezykow obcych

Jak uczyc sie jezykow obcych

Naukowa języków obcych może być nie tylko przykrym obowiązkiem, ale też miłą zabawą. Coraz częściej podkreśla się, że to właśnie gdy uczymy się języka obcego w sposób jak najbardziej naturalny jesteśmy w stanie więcej zapamiętać. Ważna jest jednak systematyczność. Jakie metody można zastosować?
Po pierwsze czytanie książek w wybranym przez nas języku.
Dzięki temu stykamy się ze słowem pisanym, poznajemy słowa w kontekście. Podczas czytania warto podkreślać słowa, wypisywać sobie na osobnej kartce te, których nie rozumiemy i sprawdzać w słowniku ich znaczenie. Kartki oczywiście nie wyrzucać, wrócić do niej po kilku dniach, przypominając sobie nowe słowa. Najważniejsze w czytaniu jest jednak ogólne rozumienie tekstu, a nie skupianie się na pojedynczych słowach.
Po drugie do naturalnej nauki świetnie filmy produktowe nadają się filmy i seriale. Tym, którzy nie znają języka zbyt dobrze, poleca się oglądać filmy z napisami po polsku lub w tym języku obcym, którego się uczymy, po czym wyłączanie napisów i oglądanie scen jeszcze raz bez „podpowiedzi”.
Najlepiej oglądać film od razu bez napisów. Istnieją strony, na których możemy obejrzeć serial po angielsku z angielskimi napisami, a nieznane wyrazy sprawdzić przez najechanie na nie myszką. Jest to świetny sposób dla osób znających język na poziomie średniozaawansowanym – nie początkujących, ale też nie na tyle rozumiejących, żeby były w stanie oglądać bez napisów.
Ciekawą i powszechnie znaną metodą jest tłumaczenie tekstów piosenek. Dzięki temu dowiemy się o czym śpiewa nasz ulubiony zespół, a także łatwiej zapamiętamy słówka.